2018. január 22., hétfő

A körző és Kempelen

Gyerekkoromban is sokat olvastam, de felejthetetlen emlékeket idéz fel, amikor nyáron rádiójátékokat hallgattunk a nagymamámmal. Szólt a Sokol rádióból a Szabó család és a Szíriusz kapitány. Én maximálisan megértem azt a félmillió embert, aki rendszeresen hallgatta 2012-től az Időfutár című hangjátékot - tényleg nagyszerű volt. Ehhez hozzájárult mind a remek forgatókönyv, mind pedig a zseniális színészek. A rádiójáték harmadik ismétlése egyszer csak félbemaradt, a valós okokat sosem fogjuk megtudni, de terjedtek erről is pletykák (lásd: lenti cikk).

Aki anno lemaradt a hangjátékról, a Tilos az Á Könyvek sorozatban megjelent történetet elolvashatja hat kötetben. A tizenkét éven felülieknek szóló regényfolyam ötvözi a minőségi és a szórakoztató irodalmat, ráadásul olyan stílusban, melyet a fiatalok sem éreznek erőltetettek. Szerintem a hiteles karaktereken kívül azért is nagyszerű ez a sorozat, mert úgy tanít történelmet, hogy nem érezhető a direkt okítás, hanem szinte surranópályán érnek el az történelmi tények és adatok az olvasók fejébe.
A történet kezdetén Budapesten vagyunk, ahová Hanna Szegedről költözik fel családjával. Tizenháromévesen nem egyszerű folyamatosan újrakezdeni az életet, de szegény Hannának a sok költözés miatt volt benne része. Vele szemben Tibi sokkal visszafogottabb életet élt, nagymamája, Vali néni neveli, aki konyhásnéni a sulijukban. Barátságukat egy lomtalanításkor talált régi körző erősíti meg, mely révén hihetetlen kalandokba keverednek, és magukkal rántják az osztálytársakat és még néhány tanárt is. Nehéz anélkül ajánlani a könyvet, hogy ne lőjem le a poénokat, így csak annyit még, hogy akit érdekel az időutazás, és szeretné tudni, hogy mi köze volt Mozartnak Kempelen Farkashoz, mindenképpen olvassa el Jeli Viktória – Tasnádi István és Vészits Andrea (az első köteteknél még Gimesi Dóra is szerző volt) Időfutár-sorozatát.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése