2019. július 21., vasárnap

Bicikliző majom


Heller Ágnes életrajzi kötete 1998-ban jelent meg először, majd egy évvel később újra kiadták a hatalmas érdeklődésre való tekintettel. Kőbányai János úgy szerkesztette az interjúkötetét, mintha Heller Ágnes elmondaná élete történetét (én olvasás közben mindig hallom a hangját). Ebben az életben pedig minden ott van: milyen volt 1929-ben születni, végig élni a zsidótörvényeket, kilépni abból a menetből, amelyben Kertész Imre is benne volt (de ő nem szállt fel a mellette levő villamosra), egyik gettóból a másikba költözni, elindulni a Duna partra, majd visszatérni és örülni a háború végének. Elmondja, hogyan lett filozófus (bár érdekelte a csillagászat és még sok minden más is), hogyan akart belépni a pártba és hogyan zárták ki még a jelölti folyamatból is, mi volt a kapcsolata a cionizmussal, hogyan lett Lukács György tanítványa, hogyan hagyták el az országot és hogyan tértek vissza. Közben mindig benne volt abban a körben, ahol a szellemi és kulturális élet nagyjai pörögtek (vagy éppen menekültek vagy börtönben voltak). Lenyűgöző kortörténet egy lenyűgöző embertől.

„Ő volt Bihari Gyuri. … Nagyszerűen lehetett vele regényekről és irodalomról beszélgetni. Közgazdász akart lenni, tehát a közgazdaságtanról is. Ő volt az a fiú, akivel nem kellett kacérkodni. Egyszer azt mondta: „Te milyen okos vagy, bár lány vagy.” „Gyurikám, ez olyan, mintha azt mondanád, milyen jól tudsz biciklizni, bár majom vagy. – Ezt azért mondtam, mert akkoriban az állatkertben épp egy bicikliző csimpánzot mutogattak. – De nem vagyok majom!”

Az utolsó húsz év történéseit már nem tartalmazza ez a kötet, de ezek hozzáférhetők az interneten. Lehet bizonyos kérdésekben máshogy gondolkozni, mint ő, de az életművét, azt, hogyan élte végig a XX. századot annak minden megpróbáltatásával együtt, azt nem lehet semmissé tenni. RIP



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése