2018. március 31., szombat

Az autista nyomozó, aki nem tudott hazudni


A kisgyermekes szülők rémálma, amikor a dackorszakban levő gyerek elveti magát az üzlet közepén és hisztizik, mert nem kap meg valamit. Aztán képzeljük el, hogy a kamasz gyerekünk csinálja ugyanezt a plázában, mert sokan vannak körülötte, zavarják a fények, a zajok, a hangok, és túl sok inger éri egyszerre.


A „zemberek” gyakran nem tudják kezelni az átlagtól különbözőket, és egy regény a szépirodalmi értékei mellett abban is segíteni tud, hogy közelebb hozza az ismeretlent. Mint például egy kamaszt, aki autista.

Megoszlik a tudósok véleménye arról, hogy több autista született-e az elmúlt évtizedekben, vagy egyre többet tudnak erről a spektrumzavarról, így differenciáltabban ismerik fel, hogy ki tartozik ide. Sokak szemében ez még mindig valami „úri huncutság”, mert régen csak jó meg rosszgyerekek voltak, meg buták és okosak, most meg mindenki kap valami címkét, ahelyett, hogy rendesen viselkedne.

Milyen egyszerű azt mondani egy gyerekről, hogy neveletlen, pedig csak máshogy látja a világot. Mark Haddon 2003-ban írta A kutya különös esete az éjszakában című regényét, mely Angliában az év legjobb gyerekkönyve lett, és azóta többmillió példányban jelent meg szerte a világon. Hiánypótló alkotás, mert belebújhatunk Christopher John Francis Boone, a tizenöt éves, három hónapos és két napos bőrébe és az ő szemszögéből látjuk a világot. Ez a világ pedig teljesen más. Szabályok mentén történik minden: a sárga és barna élelmiszereket kerülni kell, ugyanazon az útvonalon lehet közlekedni és a prímszámok jó dolgok, ellentétben a metaforákkal. Christopher nem érti az emberek különböző arckifejezéseit, és azt se, ha viccből mondanak valamit. „Én nem hazudok. Anya az mondogatta, hogy azért, mert jó ember vagyok. De nem azért, mert jó ember vagyok. Azért, mert nem tudok hazudni.” Édesapjával él, mert anyja két éve meghalt, és a kisegítő iskolában ő lesz az első, aki leteszi az alapfokú matematika érettségit. Ez azért is fontos, mert űrhajós akar lenni. Amikor a szomszéd uszkárját egy vasvillával leszúrják, Christopher elhatározza, kinyomozza ezt a bűntényt és detektívregényt ír róla. Innen kezdve pedig spoiler nélkül nem lehet a történetről beszélni, de mindenki higgye el, hogy érdemes elolvasni. Mark Haddon azt nyilatkozta, hogy nem érintett és nem ismert közelről autistát, nekem ezt nehéz volt elképzelni, mert annyira tökéletesen írta meg ezt a regényt. Szerintem nem gyerekkönyv, középiskolás kor alatt nem ajánlanám, de kamaszoknak és felnőtteknek viszont kötelező, mert nagyon érzékenyen nyúl a témához. 

(Mark Haddon: A kutya különös esete az éjszakában; Európa Könyvkiadó, 2015; 2990 Ft)

Javasolt blogok:




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése