2016. július 25., hétfő

Történetek a kockás füzetből


Mindenkinek ismerős lehet az a szituáció, amikor egy számára ismeretlen helyen útba igazítást kér egy helyitől, aki úgy válaszol, mintha nekünk is ismerni kellene a helyeket, személyeket és történeteket, amiben ő benne él. Ugyanez az érzést fog el, amikor olvasni kezdjük Milbacher Róbert első szépirodalmi kötetét, a Szűz Mária jegyese című művet. A kötet műfaji meghatározása nem egyszerű, talán a novellaciklus áll a legközelebb hozzá, de akár regényként is olvashatjuk, mivel ugyanazok a szereplők ki-be járnak a történetekbe, és előjönnek állandó motívumok.
Valahol Magyarország egy kis falujában vagyunk a „kommonizmus” idején, és mindenki ismeri egymást több generációra visszamenőleg. Nemcsak Bizdó Józsika kockás füzetébe vannak felírva a történetek, hanem mindenki emlékszik rá, bár lehet, hogy mindenki máshogy. Minden történet újabb mozaikokat fed fel az emberek életeiből. Megjelenik Dodi Laci, a szökött ukrán katona, a nagydarab és mocskos szájú Havanyik Gyurka rakodó, Szép Zula, aki a kórházban a halottakat mosdatta, de gyógyítóként tisztelik a falubeliek. Itt van még Kácz Oli is, akinek gyönyörű hangja van, de halálra eszi magát, mert cirkuszban akar fellépni, mint a világ legkövérebb éneklő embere.
Az egymásra épülő, egymást kiegészítő részletek bemutatják a falu életét, tükrözik az érzelmeket, félelmeket, vágyakat. Szégyelleni való és szép motívumok váltják egymást, és ettől igaznak érezzük az olvasottakat. Az elbeszélőmód és a szöveg egységes, s bár a nyers stílus és a trágárság eleinte zavarónak hat, de beleillik a szövegbe. „Mert ami le van írva, az nem csal, az már úgy marad mindörökre, nem árthat annak se tűz, de még a víz se, pláne nem a mocskolódók és irigyek szája.”


(Milbacher Róber: Szűz Mária jegyese; Magvető, 2016; 2990 Ft)


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése