2019. április 22., hétfő

Családi örökség: öröm vagy átok


A családi legendáriumunk szerint kisbaba koromban, ha babakocsiban tologattak az utcán és elment felettünk egy repülőgép, mindig keservesen sírva fakadtam. Bár biztos, hogy nem ismerte a családom a „transzgenerációs szemlélet” fogalmát, de mégis azzal magyarázták a dolgot, hogy mindkét szülőm a II. világháború vége felé született, harcok, bombázások, menekülések közepette és akaratlanul is átadták nekem a félelmet a repülőgép zúgásától. 
Orvos-Tóth Noémi Örökölt sors - Családi sebek és a gyógyulás útjai című könyve ugyanerről a témáról szól: hogyan tudunk saját életünkön javítani azzal, hogy szembe nézünk felmenőink sorsával, történeteivel. Általában úgy visszük tovább ezeket a viselkedésmintákat, hogy nem is tudunk róluk, esetleg akkor eszmélünk, ha már mindenféle fizikai tünetet okoznak a pánikbetegségtől a rosszindulatú daganatokig. 
Orvos-Tóth Noémi klinikai szakpszichológusként sokféle embernek segített, könyvében minden főbb gondolatot megtörtént esetekkel mutat be. Mert generációkról generációkra nemcsak a porcelán étkészlet és a beigli recept öröklődhet, hanem félelmek, kényszerek és rossz döntések is. (A szépirodalomban is sokat foglalkoznak ezzel a témával, Grecsó Krisztián Vera című regénye erről is szól.) Pedig ez nem egy megváltoztathatatlan ördögi kör, mert családfakutatással és a még élő rokonokkal való beszélgetéssel és egy nagy elhatározással szembe nézhetünk azzal, hogy mi az, ami nem a miénk és mégis mázsás teherként cipeljük magunkkal. A könyvben külön fejezet foglalkozik a leggyakrabban előforduló problémákkal: ha nem várt gyerekként születik valaki, vagy ha nem örülnek a nemének, vagy ha egy korábban született testvér meghalt. Sok családban ott van a veszteség, legyen az anyagi vagy egy elköltözött, eltűnt családtag, de örök traumát hagy egy nőnél a megerőszakolása is. A másik oldal is nagyon fontos – a tabuk feloldása és szembenézés a múlttal. „Hány meg hány családban van még nejlonba csomagolva, eltakarva, elrejtve az igazság! Hány meg hány ember megy úgy haza, hogy esélye sincs megmutatni magát azoknak, akikkel elvileg a legbizalmasabb viszonyban kellene lennie. Milyen sokaknak eszükbe sem jut beszélni a félelmeikről, fájdalmaikról, hányan nem tudják megosztani az övéikkel a legmélyebb aggodalmaikat sem. Ahogy Virginia Satir, a világhírű családterapeuta mondta, a családok többsége hírből sem ismeri a nyílt kommunikációt. Nem mondják ki azt, amit éreznek vagy gondolnak, ha pedig érzelmileg megterhelő helyzetbe kerülnek, akkor inkább támadnak, védekeznek, okoskodnak, vagy kilépnek a helyzetből.” 
A fejezetek végén összegyűjtött kérdések segítik azokat, akik elindulnak az önismeret ezen göröngyös útján. Mert ez az út nemcsak a mi életünket fogja megkönnyíteni, hanem a gyerekeinkét és a további generációkét is.

Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors; Kulcslyukkiadó, 2018; 3360 Ft



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése