2015. január 17., szombat

Családi titkok Afganisztánból


Ha az „utca emberének” felteszik a kérdést, hogy mit tud Afganisztánról, valószínűleg csak néhány, nem túl fontos dolog jut eszébe. Talán az ott készült szőnyegek, egy kutyafaj meg mintha lett volna háború is nemrég? 

Nem csoda, hogy az egész világon hatalmas sikert aratott Khaled Hosseini Papírsárkányok című könyve, mely fellebbenti a titkot erről a távoli és számunkra idegen világról. Az eddig húszmillió példányban eladott regény főhőse a félárva Amir, aki elmeséli gyermekkorát, hogy miért szakadt meg Haszannal, a szolgálójuk fiával a barátsága, hogyan menekültek el az oroszok bevonulásakor Amerikába és miért ment vissza felnőttként az akkor már a tálibok uralta országba. Amir gyerekkora a hatvanas évek végén, hetvenes évek elején számára idillikus volt Afganisztánban, jólétben éltek gazdag és felvilágosult édesapjával, Babával. Ezzel ellentétben az iskolában elkezdik sulykolni, hogy a hazarák, akik síita vallásúak alacsonyabb rendűek a pastuknál, akik szunnita muzulmánok. Amir pastu, de édesapja nem követi a bigott vallási előírásokat, fogyaszt alkoholt, családtagként bánik hazara szolgálóikkal és egyetlen bűn létezik szerinte, a lopás. 

A politikai változások nem kedveznek a család liberális felfogásának, az orosz megszálláskor Amerikába vándorolnak ki. Az emigráció évei alatt Amir és édesapja között sokkal szorosabb érzelmi kapcsolat alakul ki és talán ez is szerepet játszik abban, hogy mikor családjuk legfontosabb barátja telefonál Afganisztánból, Amir útra kell, hogy megpróbálja jóvátenni azt a bűnt, mely évek óta nyomja a lelkét. A regény utolsó része a legmegrázóbb: a főhős utazásakor olyan dolgokat él át, mely egy nyugatabbra élő embernek elképzelhetetlen. „Nagyon sok gyerek van Afganisztánban, de nagyon kevés gyerekkor.” Csak remélhetjük, hogy sok valódi Amir is megpróbál ezen változtatni.


(Khaled Hosseini: Papírsárkányok; Libri Kiadó, 2013)


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése