2020. augusztus 13., csütörtök

Az „agyas” e-könyv

 Személyes élményem fűződik Cservenyák Tamás előző, Eredményesen és boldogan című e-könyvéhez – ugyanis ez volt az első olyan könyvajánlóm, amellyel megmutattam a nagyobb nyilvánosságnak a blogomat, amit akkor már három éve írogattam mindenféle publicitás nélkül. A „kakasos” e-könyv elolvasása olyan hatással volt rám, hogy nyilvánossá tettem és azóta is többé-kevésbé rendszeresen ajánlok olvasnivalót a barátaimnak és egyre növekvő számú idegennek is. Remélem, hogy a napra pontosan három évvel ezelőtt megjelent - és a mai napig legolvasottabb – ajánlómhoz hasonlóan Az emberi lények tanítása is sokakhoz eljut (a könyv is, az ajánló is). :-)

A legfrissebb e-könyv központi témája a tanítás és a tanulás- bocsánat az "agyas" becenévért, de a témája és a zseniális könyvborító miatt is ez jutott az eszembe. Hasonlóan a Cservenyák Univerzum bármely kötetéhez, most is számíthatunk pontos szakmai háttérre, megalapozott elméletekre és idézetekre, személyes élményekre és szabadszájú stílusra. Bár betekintést nyerünk a tanulási folyamat legdurvább biológiai alapjaiba, annyira érthetően írja le a szerző ezeket is, hogy nem okoz gondot a gondolatmenet követése, akkor sem, ha utoljára a középiskolában hallottunk a neuronokról. A legélvezetesebb részek – legalább is nekem - a saját életből vett példák ismertetése volt, de jó volt olyanokról is olvasni (igazából tanulni), mint a fókuszált vagy diffúz tanulás, hogy miért kell átgondolt koncepció a tanításhoz és a tanárok is szükségesek a rendszerben, hiába érhető el hatalmas mennyiségű tudásanyag az interneten, mert ők a tudáskurátorok. Külön fejezet taglalja az osztályozást és az értékelést (illetve ennek jelenlegi formájában a feleslegességét), hogy miért fontos a mozgás mindennapi életünkben és ennek mi köze van az önkontrollhoz. A tíz fejezet elolvasása után széles perspektívában tárul elénk, hogy hogyan lenne jó tanulnunk gyerekként és felnőttként is, a legutolsó oldalakon „Az emberi lényeket tanító emberi lények tízparancsolata” egy olyan tömör összegzés, amelyet tényleg mindenkinek meg kellene tanulnia, akármelyik oldalán is áll az oktatásnak.

„Öröm és elégedettség kíséri a kompetenciaélményt, melynek következtében haraphatóan épül az önbizalom.

Akkor miért panaszkodnak oly sokan arra, hogy évről évre egyre nehezebb rávenni a felcseperedő gyerekeket a tanulásra? Miért tartják távol magukat a felnőttek a végzettségük megszerzése után a további képzésektől? Miért válik az emberek többsége esetében üres szlogenné az élethosszig tartó tanulás? Attól tartok, hogy leginkább azért, mert a tanulás természetes, örömteli élményét módszeresen elbassza a tanítás gyötrelmes, keserves és halálra untató gyakorlata. Természetesen vannak kivételek: nagyszerű és elhivatott pedagógusok, trénerek, mentorok, szervezeti vezetők és edzők. Sajnos azonban ők tűnnek a törpe kisebbségnek.”

Amikor először hallottam meg ennek az e-könyvnek a címét, rögtön az jutott eszembe, hogy az „emberi lényeg tanítása” – és tényleg az. Már csak rajtunk múlik, hogy mennyit profitálunk belőle, ha már készen kapjuk a bölcsek kövéhez nagyon hasonlító tudástárat.

Cservenyák Tamás: Az emberi lények tanítása, ingyenesen letölthető erről a linkről



2020. augusztus 4., kedd

Furcsaszerelem

Amikor a múlt század végén megszereztem a diplomám, amikor kezdett változni a felsőoktatás. Én még voltam olyan szerencsés, hogy nem az egyedi kreditgyűjtésről szóltak a mindennapjaink, hanem ugyanazokkal a csoporttársakkal ültünk végig minden előadást és szemináriumot, majd utána együtt mentünk a szabadidőnket hasznosan eltölteni (khm…) meg együtt tanultunk (de tényleg!). Miután éveket töltöttünk együtt, elég jól megismertük egymást. Világos Kláriról már akkor azt gondoltam, hogy több különböző területen is nagyon tehetséges, rajzolt, fotózott és a kreatív írás sem állt távol tőle. Így nem lepődtem meg, amikor azt hallottam, hogy a közelmúltban könyvet írt. A Strangelove egy kamaszoknak/fiataloknak szóló regénytrilógia első kötete, főszereplője Veronika, aki szülei válása után édesanyjával elköltözik addigi házukból és ezért iskolát is vált. Az új helyen is nehezen találja meg a helyét a zárkózott lány, de a franciaórákon véletlenül egy hallgatag fiú párja lesz, aki felkelti a figyelmét. Krisztiánról senki nem tud semmit azon kívül, hogy általában nem beszél, így is jó jegyeket szerez és nagyon sokat hiányzik. Verát lassanként semmi más nem érdekli a fiúnk kívül, beköszönt Élete Első Szerelme. A kamaszkori lázadás karöltve jár nála a szerelemmel, és lassanként teljesen felfordul az élete. Vera alakja jól eltalált, hitelesnek találtam, bár én inkább az anyukája korosztálya vagyok, aki szintén annyira hús-vér figura, hogy szinte hallottam a hangját.

„- Veronika, hallgass meg! Nagyon fura vagy mostanában! Alig beszélgetünk! Tiszta néma vagy már te is!

- Azelőtt se beszélgettünk túl sokat – szűrtem a fogamon át.

- Hogyhogy? Dehogyisnem! Mindig, minden este!

-Anyukám, te kérdezgettél a suliról, aztán elmeséled a napodat, a véleményedet valamiről, az időjárást, az anyagi problémáinkat, és általában tettél valami csípős megjegyzést Apára. Ezt nevezed te beszélgetésnek?!

- Szemtelen, taknyos kölyök vagy, tudod?

- Te hozzám beszélgettél, de nem velem. Nem vetted észre, hogy egyáltalán nem érdekelnek téged a válaszaim? – Éreztem, hogy ez bántja. Kezdtem őt egyre jobban érezni, nemcsak hallani. Azt hiszem, ha valóban odafigyelünk valakire, többet is megtudhatunk annál, amit mond, jóval többet. Anyám sértődött volt, irigy a szerelmességemre, és egyre magányosabb, mert nem hallgattam végig, hanem magammal voltam elfoglalva. Vagyis a Krisztiánnal.”

 Krisztián, Zoli, aki Vera másik udvarlója, az apa és a szomszéd néni is szépen megrajzolt figura, jól támogatják az eseményeket. Külön dicséret a Kutyáért, aki egyszerre jelentett terápiát és szeretetet a kamaszlánynak, és segített neki a mindennapokban önmaga maradni. A kvázi naplóként, hónapokra bontott történetben egyenesen haladunk az egyre nagyobb érzelmi megrázkódtatás felé, amit szinte minden kamasz átélt (bár Krisztián élete a szokásosnál erősebb fordulatokat vett a regényben). A kérdés, hogy van-e olyan segítség a fiatal mellett, aki el tudja kapni, ha zuhan, vissza tudja hozni a gödörből vagy egyáltalán felismeri, hogy bajban van. Tükröt mutat az olvasóknak a Strangelove, a fiatalok és a szülők generációja is megtalálja benne, hogy mire figyeljen, mit ne kövessen el, illetve mi az, amit mindenképpen meg kellene tenni a lelki békénkért. Az érzelmeinket nemcsak a szöveg befolyásolja, hanem a rengeteg megemlített (retro) zene is – Depeche Mode rajongóknak különösen ajánlott olvasmány.

 Világos Klári: Strangelove; Élőkép Művészeti Egyesület, 2016

Megvásárolható a szerzőtől is, aki elérhető a Facebookon Klári Virágos néven.